Život po Plute

Autor: Jana Plauchová | 15.2.2017 o 17:04 | (upravené 27.3.2017 o 11:28) Karma článku: 6,12 | Prečítané:  526x

Vyradenie Pluta spomedzi planét vnieslo obrovský zmätok nielen do hláv detí, ale aj pedagógov. Načo to komu bolo dobré?

Uplynulo už viac ako desať rokov od (ne)slávnej konferencie Medzinárodnej astronomickej únie. Tej, ktorá sa zapísala do histórie tým, že na nej vyradili Pluto spomedzi planét Slnečnej sústavy. Na prvý pohľad sa nezdá, že je to už tak dávno, čo sme na astrokrúžku so smiechom vešali „pohrebné oznámenie“ o smrti Pluta. Ale fakty nepustia. Do veku záujmu o vesmír a získavania prvých poznatkov o ňom už dorástli generácie detí, ktoré Pluto ako planétu nezažili. Ako teda vyzerá budovanie povedomia o novej podobe Slnečnej sústavy?

Jedným slovom: zle. Kult Pluta je aj po dekáde stále silný.

Takmer všetky deti o Plute počuli aj napriek tomu, že v čase jeho vyradenia vôbec nejestvovali, alebo boli prinajlepšom kojencami neschopnými akéhokoľvek sprostredkovaného vnímania. Darmo, astronomické obrazové knižky sú Pluta plné. A hoci jeho vyradenie využili obchodníci na to, aby nás zaplavili vlnou publikácií s novým roztriedením telies Slnečnej sústavy (kde ale okrem zavedenia pojmu trpasličia planéta nie je spravidla nič ďalšieho, čo by stálo za kúpu), na policiach mnohých rodín sú stále (aj) staršie knižky. Nezbavíme sa ich ešte niekoľko desaťročí. Čo by samo osebe nebola katastrofa – nie je nič zlé na tom, že deti stále poznajú Pluto. No toto je klasický príklad prípadu, kedy neúplná vedomosť býva horšia ako žiadna vedomosť. A keď pri exkurziách dôjde na pretras otázka, prečo Pluto už nie je planétou, neraz si želám, aby deti v živote o takom telese nepočuli. To, čo sa stalo s Plutom, je totiž evidentne príliš náročné na intuitívne pochopenie – a detská fantázia našla tejto otázke oveľa jednoduchšie „riešenia“.

Týždeň čo týždeň sa od detí dozvedám, že vraj Pluto vybuchlo, spadlo do čiernej diery, vyletelo von zo Slnečnej sústavy, premenilo sa na hviezdu či astronómovia zistili, že v skutočnosti do Slnečnej sústavy nepatrí, a preto ho z nej vyradili. Hlavne starší žiaci na tom síce väčšinou bývajú o poznanie lepšie – častokrát už vedia, že Plutu sa nič nestalo, že si naďalej veselo obieha za Neptúnom, len sme ho zaradili z kategórie planét do kategórie trpasličích planét. Avšak ani jedno JEDINÉ dieťa do veku povedzme desať rokov, s ktorým som sa rozprávala, netuší skutočný dôvod tohto činu. Najčastejšie sa dozvedám, že Pluto vyradili preto, lebo bolo príliš malé – tomuto mýtu veľmi napomáha aj neveľmi šťastný názov „trpasličia planéta“. Iní si zase myslia, že to bolo preto, lebo je príliš ďaleko od Slnka. Tí chytrejší špekulujú aj o jeho výraznej excentricite či vysokom sklone dráhy voči rovine ekliptiky, hoci ešte nevedia, ako tieto skutočnosti správne vyjadriť.

To je všetko pravda, prikyvujem, ale toto astronómovia vedeli už dávno a napriek tomu sa Pluto stále považovalo za planétu. To ich dostane – vtedy je jasné, že niekto im povedal A, ale nepovedal im B a takáto znalosť je preto nanič, len ich zbytočne mätie. A tak musím kol dokola vysvetľovať, že všetkému je na vine Eris a menšou mierou aj jej menej rozmerní bratranci – Haumea, Makemake, Orcus, Sedna a ďalšie kujperáky. Deti sa po prvýkrát stretávajú s faktom, že planéta je vlastne umelý pojem, ktorý bol dlho chápaný intuitívne, a problém nastal až keď sa začali objavovať objekty vymykajúce sa všetkým doteraz používaným označeniam. A astronómovia mali len dve možnosti: buď dať spravodlivosti zadosť a menovať planétami aj menšie kujperáky (s rizikom, že s postupnými objavmi by nám počet planét narástol na desiatky), alebo vyriešiť negatíva rozmachu pozorovacej techniky tým, že Pluto elegantne spomedzi planét vyprevadíme, aby sa Eris nemohla „sťažovať“, prečo ona nie je planétou, keď menej hmotné Pluto je.

IAU si zvolila druhú možnosť. Nanešťastie. Pretože predstavovať deťom v skratke pozorovaciu históriu Kuiperovho pásu a relativitu pojmu planéta je oveľa zložitejšie, ako by bolo konštatovanie, že v roku 2005 astronómovia objavili ďalšiu planétu Slnečnej sústavy. Bodka. Veď keď raz bola objavená deviata planéta, už sa predsa v očiach verejnosti nemôže len tak „odobjaviť“.

Až po rokoch sa ukazuje, akú medvediu službu nám IAU urobila tým, že odmietla uznať Eris za planétu a namiesto toho „zrušila“ Pluto. Koniec Pluta sa postupne zaraďuje medzi najrozšírenejšie astronomické mýty podobne ako ten, že Polárka je najjasnejšia hviezda oblohy, alebo že ročné obdobia sa na Zemi striedajú v závislosti meniacej sa vzdialenosti Zeme od Slnka. Nuž a pracovníci hvezdární čoraz viac a viac výkladového času venujú nie tomu, aby učili, ale tomu, aby preúčali.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dnes píše Matúš Ritomský

Dnes už vieme, že kto nemá zbrojný pas, nie je skutočný Slovan

Maska pacifizmu padla.

Píše Mikuláš Dzurinda

Únia sa musí zmeniť na federáciu (píše Mikuláš Dzurinda)

Aby Únia vzbudzovala nádej aj rešpekt.


Už ste čítali?